Antibiotik za Upalu Zuba: Vodič o Upotrebi, Dostupnosti i Preporukama

ANTIBIOTIK ZA UPALU ZUBA I DESNI

Posljednjih nekoliko godina podiže se svijest liječnika i pacijenata o prekomjernoj, a često i nepotrebnoj uporabi antibiotika i štetnosti istog.

Propisana je točna količina i uvjeti u kojima se propisuje antibiotska terapija, sve van toga dovodi do smanjene učinkovitosti antibiotika u liječenju infekcija.

Antibiotik za Upalu Zuba: Koji se koriste i kako?

Upala zuba može biti neugodna i bolna, a antibiotici su jedan od načina za ublažavanje simptoma i liječenje. No, koji antibiotici se koriste za upalu zuba?

Najčešće korišteni antibiotici za upalu zuba uključuju peniciline kao što su amoksicilin ili amoksicilin/klavulonska kiselina. Pacijentima alergičnim na penicilin propisujemo klaritromicin. Ovi lijekovi su učinkoviti protiv bakterija koje uzrokuju infekcije u ustima.

Može li se kupiti antibiotik za upalu zuba bez recepta?

Antibiotik za upalu zuba se ne može kupiti bez recepta. Stomatolog mora procijeniti ozbiljnost infekcije i odabrati odgovarajući antibiotik. Kao i za upalu zuba, i za sinusne infekcije se ne može kupiti antibiotik za sinuse bez recepta. Samo kvalificirani zdravstveni stručnjak može pravilno dijagnosticirati i preporučiti odgovarajući antibiotik.

Antibiotik za upalu zuba i desni

Antibiotik za upalu zuba i desni

Kada stomatolozi propisuju antibiotik pacijentima?

Stomatolozi obično propisuju antibiotik pacijentima u sljedećim situacijama:

  • Kada postoji ozbiljna bakterijska infekcija u ustima.
  • Kada postoji rizik od širenja infekcije na druge dijelove tijela.
  • Kada pacijent ima oslabljen imunološki sustav.

Antibiotici se koriste kao dodatni tretman uz stomatološke postupke kao što su npr. vađenje zuba ili drenaža apscesa.

U konačnici, antibiotici su važan dio liječenja upale zuba, ali njihova upotreba treba biti strogo pod nadzorom stomatologa. Nikada ne treba uzimati antibiotike bez savjetovanja s liječnikom ili stomatologom kako bi se osigurala pravilna dijagnoza i liječenje.

 

antibiotik za upalu zuba i desni

 

Antibiotik i Dentalni Zahvati: Kako, Zašto i Kome?

Zamislite ovo: Nalazite se u stomatološkoj stolici, nema bolova, a stomatolog vam predlaže antibiotik prije samog dentalnog zahvata. Pitate se zašto? Ovdje ćemo razmotriti razloge iza ove preventivne terapije i kako može spriječiti potencijalne komplikacije.

Prevencija Bakterijskih Komplikacija

Uporaba antibiotika pri “krvavim” dentalnim zahvatima preporuča se pacijentima koji su podložni riziku da bakterije iz usne šupljine pređu u druge dijelove tijela. Svrha preventivnog uzimanja antibiotika je sprječavanje pogoršanja postojeće bolesti.

Pacijenti s visokim rizikom uključuju one s ugrađenim srčanim zaliscima, povijesti infektivnog endokarditisa, prirođenim srčanim manama i srčanim bolestima. Također, ovo se odnosi na pacijente s umjetnim kukovima, dijabetesom, reumatoidnim artritisom, hemofilijom i oslabljenim imunološkim sustavom (na primjer, pacijente koji su podvrgnuti zračenju).

Vaša Uloga u Smanjenju Rizika

Kako biste smanjili rizik od nepotrebnih i potencijalno opasnih komplikacija, važno je da dijelite sve svoje zdravstvene informacije sa stomatologom. Ovo uključuje informacije o prethodnim operacijama. Na temelju vaših podataka, stomatolog će moći odabrati pravilnu dozu i vrstu antibiotika kako bi vas zaštitio.

Dakle, iako možda ne osjećate bol, preventivna uporaba antibiotika pri dentalnim zahvatima ima za cilj očuvati vaše opće zdravlje i spriječiti potencijalne komplikacije. Vaša suradnja i otvorena komunikacija sa stomatologom ključni su koraci prema zdravim oralnim i općim zdravstvenim rezultatima.


Ukoliko sumnjate na upalu zuba ili desni naručite se na pregled putem kontakt forme ili telefonom na broj 634-300.

namjenski kredit u kunama -CentroDENT Rijeka