Apsces zuba ili granulom zuba

Apsces zuba, odnosno granulom zuba i fistula na zubnom mesu su posljedice neliječenih upalnih procesa u području vrha korijena zuba. Apsces zuba je akutna gnojna upala, granulom je kronični upalni proces, a zubna fistula je kanal kroz koji gnoj izlazi iz upaljenog područja.
 
zubna fistula

Izvrsnost u svakom osmijehu

apsces zuba

Što je apsces zuba?

Apsces zuba tj. granulom zuba je bolno stanje koje nastaje uslijed infekcije zuba ili zubnog mesa. Obično se manifestira kao gnojna fistula na zubnom mesu. Najčešće lociran na vršku korijena zuba, apsces zuba se javlja kada se infekcija iz zubne pulpe proširi prema korijenu zuba.

Zubna pulpa, mekani unutarnji dio zuba, sadrži krvne žile, živac zuba i vezivna tkiva. Neliječena upala rezultira jakom zuboboljom, oticanjem zubnog mesa, osjetljivošću zuba na pritisak i često dovodi pacijente do stomatologa. Kada upala iz kosti probije kroz meko tkivo prema usnoj šupljini pojavljuje se fistula na zubnom mesu koja izgleda, kako ju pacijenti najčešće opisuju, kao gnojni prištić na zubnom mesu.

Ova infekcija može izazvati i oticanje i crvenilo. Često se pojavljuje kao mali otvor ili ranica kroz koju izlazi gnoj. Gnojni apsces može uzrokovati jake bolove i nelagodu, te je često praćen povišenom temperaturom i općim osjećajem slabosti.

Važno je pravovremeno potražiti stomatološku pomoć, jer nekontrolirana infekcija može dovesti do ozbiljnijih komplikacija.

Liječenje obično uključuje drenažu apscesa i terapiju antibioticima protiv upale kako bi se eliminirala infekcija. Ignoriranje simptoma apscesa može rezultirati gubitkom zuba i drugim problemima sa zubnim zdravljem.

 

Uzroci apscesa i zubne fistule

Apsces zuba i fistula zuba najčešće nastaju uslijed bakterijske infekcije koja se javlja unutar zuba, obično zbog nekontroliranog karijesa ili oštećenja zuba.

Kada se karijes ne liječi, bakterije mogu prodrijeti do pulpe zuba, uzrokujući upalu i stvaranje gnoja, što rezultira gnojni apsces.

Drugi uzroci uključuju traume zuba, poput udarca ili lomljenja, koji mogu dovesti do oštećenja zubnog tkiva i omogućiti bakterijama da prodru u dublje slojeve. Fistula na zubnom mesu se obično razvija kao posljedica gnojne infekcije koja traži izlaz iz zuba, stvarajući kanal kroz koji gnoj može iscuriti.

Osobe s lošom oralnom higijenom, zubnim kamencom ili bolestima desni također su u većem riziku od razvoja apscesa i fistula. U slučaju upale, stomatolog često propisuje antibiotik za upalu zuba kako bi se eliminirala bakterijska infekcija i spriječila daljnja oštećenja.

Redoviti stomatološki pregledi i pravovremeno liječenje karijesa ključni su za prevenciju ovih stanja, a pravilna njega zuba može značajno smanjiti rizik od ozbiljnih problema sa zubnim zdravljem.

Kako liječiti apsces zuba?

Ako primijetite simptome apscesa, odmah posjetite stomatologa. U slučaju nemogućnosti posjeta, posebice uz prisutnost groznice, potrebno je tražiti hitnu pomoć.

Antibiotici se obično propisuju kako bi se smanjila infekcija, a stomatolog može napraviti mali otvor se može napraviti kako bi se smanjio pritisak gnoja i boli.

Nakon toga pristupamo liječenju zuba kojim nastojimo eliminirati infekciju i spasiti zub. Postupak liječenja uključuje otvaranje zuba, uklanjanje bolesnog tkiva i dezinfekciju, nakon čega se puni zubni kanal.

U slučaju neuspjeha, može se primijeniti apikotomija zuba, a u nekim situacijama neophodno je vađenje zuba

U slučajevima kada Vam stomatolog nije dostupan, a imate groznicu morate otići na hitnu pomoć. Pojava groznice može značiti da se infekcija proširila dublje u čeljust i okolna tkiva ili čak na druga područja u tijelu

Česta pitanja o apscesu zuba

Fistula na zubnom mesu najčešće je znak da se ispod površine već neko vrijeme odvija upala - obično u obliku kroničnog zubnog apscesa.

Riječ je o malom kanalu kroz koji tijelo pokušava izbaciti gnoj iz upaljenog područja, kako bi smanjilo pritisak i spriječilo širenje infekcije.

Fistula zuba se često vidi kao mala bijela ili crvena točkica na zubnom mesu, iz koje povremeno izlazi gnoj.

Nakon njenog pojavljivanja bol može oslabiti, ali to ne znači da je problem nestao.

Naprotiv, pojava fistule znači da je terapija nužna i ne bi ju trebalo odgađati.

Granulom zuba je kronična upala na vrhu korijena zuba.

Najčešće nastaje kao posljedica neliječenog karijesa ili loše endodontske terapije.

Riječ je o obrambenoj reakciji organizma na bakterije koje su prodrle u područje oko korijena zuba.

Granulom zuba može dugo postojati bez simptoma, a otkriva se slučajno na rendgenskoj snimci.

No u nekim slučajevima može uzrokovati bol, oticanje ili stvaranje zubne fistule.

Bez terapije, upala se može proširiti na okolne strukture.

Zato je važno granulom zuba na vrijeme prepoznati i liječiti.

Upala korijena zuba je stanje u kojem se upala proširila iz zubne pulpe (živca) prema vrhu korijena.

Najčešće nastaje zbog dubokog karijesa ili nezaliječene traume zuba.

Bakterije iz kanala unutar zuba prelaze u kost oko vrha korijena i tamo izazivaju upalnu reakciju.

To područje postaje bolno, osjetljivo na zagriz, a ponekad se javi i oticanje zubnog mesa.

Ako se ne liječi, upala se može razviti u apsces, granulom ili izazvati širenje infekcije.

Terapija uključuje čišćenje i dezinfekciju kanala korijena, kako bi se uklonio uzrok upale i spriječile komplikacije.

Gnojni apsces zuba javlja se kada se infekcija iz zuba proširi u okolno tkivo i organizam na to reagira nakupljanjem gnoja.

Najčešće nastaje kao posljedica neliječenog karijesa, puknuća zuba ili neuspješne terapije korijenskog kanala.

Infekcija se širi kroz korijen zuba u kost, gdje dolazi do stvaranja upalne šupljine ispunjene gnojem.

Taj proces može biti vrlo bolan - zub postaje osjetljiv na zagriz, javljaju se pulsirajuća bol, oticanje i ponekad povišena temperatura.

Gnojni apsces je ozbiljno stanje koje zahtijeva hitnu stomatološku terapiju, jer se infekcija može proširiti i izvan usne šupljine.

Izvrsnost u svakom osmijehu

Obratite nam se s povjerenjem

Dokument(png, jpg, jpeg, pdf, doc, docx)
/Stomatologija/najbolje-stomatoloske-ordinacije-rijeka.JPG?preset=cs-img